پیش‌بینی‌ها و راهکارهایی برای آینده اقتصادی ایران

تبریک روز صنعت پتروشیمی
جولای 28, 2016

پیش‌بینی‌ها و راهکارهایی برای آینده اقتصادی ایران (تعداد بازدید : 377)
در وضعیتی که اقتصاد کشور درشرایط رکود تورمی به سرمی برد و اتفاقات بین المللی از جمله تحریم ها و کاهش شدید قیمت جهانی نفت اقتصاد کشور را در تنگنا قرارداده است، برون رفت از چنین وضعیتی به گفته فعالان اقتصادی فقط با تکیه برتوان بخش خصوصی واقعی وبهبود فضای کسب و کار ممکن می‌شود،راه حلی که دکتر” محمد حسین زهتابچیان” یکی از کارآفرینان و صادرکنندگان نمونه کشور ازآن به عنوان اقتصاد درونزا یاد می کند ، وی بر این باوراست که تا زمانیکه اقتصاددولتی باشد و پیش شرطها برای حضور مردم در صحنه اقتصاد فراهم نشود و اعتماد به مردم بازنگردد ، نمی توان رونق اقتصادی و رشدی که مد نظر است را محقق کرد.

بانک جهانی در تازه ترین ارزیابی خود از رشد اقتصادی کشورها پیش بینی قبلی خود را از رشد اقتصادی ایران کاهش داد و اعلام کرد که رشد اقتصادی کشورمان درسال ۲۰۱۵ حدود ۰.۹ درصداست با توجه به شرایط کلان اقتصاد کشور و کاهش قیمت نفت این پیش بینی را تا چه حد با واقعیت نزدیک می دانید؟

زمانی که درآمد ناخالص ملی افزایش پیدا کند، رشد اقتصادی بوجود می آید، درحال حاضربا توجه به رکودی که برکشور حاکم است، رشد اقتصادی نمی تواند بوجود بیاید. گمان می کنم صندوق بین المللی پول خیلی خوشبینانه به رشد اقتصادی سال آینده نگاه کرده است، رشد اقتصادی زمانی بوجود می آید که اقتصاد ما درون زا باشد و دولت بجای تکیه بردرآمدهای نفت به صادرات غیر نفتی توجه کند. تنها امید من برای بهبود شرایط درسال آینده توجه به تولید و صادرات است و دولت باید سال آینده تمام توانش را برای آن بگذارد، اما اگر تکیه دولت فقط برصادرات باشد بیشتر مواد خام صادر می شود؛ درنتیجه تکیه دولت باید برتولید صادراتی باشد آنهم صادراتی که توسط تولید کننده صادر شود تا بتواند از برند و کیفیت محصولش دفاع کند و این طور نباشد که هر کس که از راه می رسد صادر کند و به صرف اینکه صادرات سود آور است یک سود موقتی به دست بیاورد، چون این نوع صادرات حرفه ای نیست و باید دولت به شرکت های تولیدی کمک کند تا بتوانند به تولید قابل قبولی برسند.

با توجه به کاهش قیمت نفت که بین 40 تا 70 دلار برای سال آینده پیش بینی می شود آیا اقتصاد کشورقابل اداره خواهد بود؟

با نفت ٤٠ دلاری نیزمی توان کشور را اداره کرد اما این به شرطی است که مخالفین دولت سنگ اندازی نکنند و دولت هم شجاعت لازم را داشته باشد. براین باورم که برای بهبود وضعیت اقتصاد با توجه به کاهش قیمت نفت باید تلاش شود که واردات کالابه جزکالاهای اولویت دارکه توسط و یا با نظارت دولت انجام می پذیرد فقط با ارز متقاضی صورت گیرد .همچنین رساندن نرخ حامل های سوخت به قیمت جهانی و جلوگیری دائمی از قاچاق سوخت، تسهیل واردات و صادرات،اختصاص تسهیلات بانکی به واحدهای تولیدی صادراتی واقعی و قطع آن از سایر بخش ها، جمع کردن بساط بنگاه ها و مؤسسات مالی که ام المشکلات مملکتند و خروج از رکود با استفاده از روشهای پویا و انبساطی توسط مردم و نه روش های سنتی می تواند محقق شود. براین باورم مملکت باید سال آینده با سیاست های انبساطی دینامیکی و نه مکانیکی( تزریق پول و کاهش بهره) بدون در نظر گرفتن قیمت نفت اداره شود.

هم اکنون درفضای بین الملل هم به نوعی اعضاء گروه 1+5 به مشکل خورده اند و مسایل منطقه ای آنقدرغالب و پیچیده شده که مسائل ایران درآن گم شده است، بنابراین ما نباید چشم انتظار رفع تحریم ها باشیم، به هر حال تحریم ها نباید اتفاق می افتاد حال که روی داده باید به این فکر باشیم که اقتصاد مقاومتی را درپیش بگیریم.در اقتصاد مقاومتی که همان اقتصاد مردم محور است دولت باید نقشش دراقتصاد کم رنگ شود باید همه گروهها و گرایش ها به کمک خوانده شوند. درحال حاضر برای ما مهم اقتصاد کشوراست چرا که اقتصاد ایران در وضعیت خوبی به سر نمی برد و باید به سمت اقتصاد مردم نهاد پیش برویم و به افکار و پول مردم بها داده شود و فقط این نباشد که بگوییم اقتصاد مردمی و فقط بخواهیم با پول مالیات مردم اموررا پیش ببریم در حالی که مالیات درآمدی است که دولت باید از محل آن به مردم خدمات دهد.
با توجه به اینکه 80 درصد اقتصاد دولتی است، بنابراین اقدامی هم که دولت بخواهد انجام دهد به بدترین نحو انجام می دهد .مردم به اندازه کافی پول دارند که وارد فعالیت های اقتصادی شوند و حتی نفت صادر کنند و لزومی ندارد دولت اسکناس چاپ کند و پایه پولی را افزایش دهد و باعث تورم شود باید دولت و حاکمیت به مردم اعتماد و اتکاء کند تا مردم وارد صحنه و فعالیت های اقتصادی شوند.
با ایجاد چنین شرایطی است که اقتصاد انبساطی پویا بوجود می آید یعنی دولت هیچ پولی را تزریق نکند و بدون اینکه تورم بالایی بوجود آید رونق اقتصادی ایجاد و تورم خنثی شود. ادامه گفت وگوی انجام شده جام جم آنلاین با دکتر زهتابچیان را می توانید از لینک زیر بخوانید :

http://www.jamejamonline.ir/newspreview/1800571746866407374